Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Bülent KAYA TRT habere sivas olaylarının perde arkasını anlattı

 

Bülent Kaya, Sivas olayları sırasında Madımak Oteli’ndeydi. 37 kişinin öldüğü otelde bulunan Kaya, Büyük Birlik Partililerin yardımıyla ölümden kurtuldu. Bülent Kaya, o dönemde yaşadıklarını TRT Haber’e anlattı.

Kirli Eller İşbaşındaydı

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gizli eller, kirli oyunlarını sahneye koydu. Tarihe kara bir sayfa olarak geçen olaylarda, 37 vatandaşımız hayatını kaybetti. O gün Madımak Oteli’nde olan Bülent Kaya ve 42 kişi, bitişikteki binadaki Büyük Birlik Partisi İl Başkanlığı’na sığınarak canını kurtardı.

Sivas olayının mağduru Bülent Kaya, “Arkadaşlar üst kata kaçarken bende arkadaşlarla beraber, penceremi ne olduğunu da bilmiyorum tahta ile karşı binaya geçtim. Karşı binaya geçtiğimde içeride Muhsin Yazıcıoğlu’nun resmini gördük. BBP İl Başkanlığıydı. Orada 42 kişiye yakındık” dedi.

“O Olmasaydı Hepimiz Ölürdük”

Kaya, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun talimatı sonrasında hayatta kaldıklarına inanıyor.
Yazıcıoğlu’na yönelik eleştirilerin de “acımasızca” olduğunu düşünen Kaya, şunları söyledi:

” ‘Onların yemeğini verin’ diyor Rahmetli Yazıcıoğlu Gaziantep’ten. ‘Çayını verin, evlerine telefon etsinler’ diyor. Bu kadar hizmet yapan bir adama kalkıpta ‘bizi kovdular’ demek… BBP’liler eğer bizi kovsalardı arada ki o tahtayı çekerlerdi. Biz düşerdik. Veya camdan işaret ederlerdi ‘buradalar’ diye. Biz orda ölebilirdik. Bana göre o şehit genel başkana orada kurtulan 42 kişinin hepsinin mevlüt okutması lazım. Ruhuna Fatiha okuması lazım. O olmasaydı bizim hepimiz ölürdük.”

“Sincan’da Tank Yürütenler Madımak’ın Önüne 3 Tank Getirselerdi…”

Bülent Kaya, o tarihteki olayların, istenilmesi halinde rahatlıkla önlenebileceğini belirterek, “Aziz Nesin’in Sivas’a geleceğini, şenlikler yapılacağından vali beyin haberi vardı. Onların güvenliği tamamıyla alması lazımdı. Necmettin Erbakan’ı düşürmek için Sincan’da tankları yürüten asker, Madımak Oteli’nin önüne 3 tane tank getirse olay bir dakikada dururdu” diye konuştu.

“Çağırırlarsa Gördüklerimizi Anlatırız”

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın Sivas olayları için yeniden soruşturma başlatmasını memnuniyetle karşılayan Kaya, “Bizi çağırırlarsa biz gördüklerimizi aynısını anlatabiliriz. Benim babamsa da suçlu hapiste yatmalı. Bensem de hapiste yatmalıyım. Orada ölenler içerisinde ufak yaşta olan çocuklar da vardı” dedi.

65663

BİLGİLER
tarafından 03 Mart 2013 - 22:30 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 474 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: