Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Tatlar Merkez Camii Açılışı

 

Kasabamızın en eski cami Tatlar Merkez cami yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Çok kısa bir sürede ibadete açılmıştır. Hayırsever Tatlar halkı parası olan para vererek parası olmayan inşaatde çalışarak, yaylacılardan koyun keçi toplayarak, köyde kavak toplayarak .. çok kısa sürede tamamlamıştır. Emeği geçen herkesin Allah hayırlarını kabul etsin. Rabbim Camimizin cemaatini bol kılsın . Amin

Nurhak ilçesine bağlı Tatlar Beldesinde, zamana karşı yıpranan ve kullanılmaz hale gelen Tatlar Merkez Cami için bir araya gelen bölge halkı, örnek bir dayanışma sergileyerek, yeni bir cami inşa ettirdiler.

Cami inşaatı için büyük bir dayanışma örneği sergileyen beldedeki beyler bahçelerini, kadınlar ise kollarındaki altın bileziklerini bozdurarak, cami inşaatı için bağışladılar.

Cami inşaatının tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreniyle tekrar ibatede açılan Tatlar Merkez Cami, yeni haliyle davetlilerden tam not aldı.

Cami bahçesinde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören, Nurhak Merkez Cami Müezzin-Kayyımı Muhammet Fatih Şener’in okuduğu Kur’an tilavetiyle devam etti.

Daha sonra Tatlar Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Recep Kurt, açış konuşması yaptı. Kurt, tekrar ibatede açılan Tatlar Merkez Cami’nin inşasında desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti.

Kurt’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Nurhak İlçe Müftüsü Birol Deveci ise, Tatlar Merkez Cami inşaatında bölge insanın önemli bir fedakârlıkta bulunduğuna dikkat çekerek, “Camimizin tekrar ibatede açılmasında bazı vatandaşlarımız bahçelerini sattı. Bayanlar kollarındaki altınları bozdurdu. Bu bölge insanının camilere verdiği önemi ortaya koymaktadır. Ben camimizin tamamlanmasında küçük-büyük desteklerini esirgemeyen vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ederim” dedi.

Nurhak Kaymakamı Murtaza Dayanç ise, camilerinin İslam hayatındaki yerinin tartışılmaz olduğuna dikkat çekerek, “Camiler, ibadethaneler İslam kültürünün vazgeçilmezidir. Toplumsal yaşamında ayrılmaz bir parçadır. Aynı zamanda camiler ve ibadethaneler inanç sembolleri olarak yerlerinde durmaktadırlar. Ecdadımızda fethettiği yerlerde ilk olarak camiler ve külliyeler inşa ederek,  işe başlamıştır. Konunun önemini vurgulamak için bunları ifade etmek istedim. Bugün Anadolu’dan Balkanlara çıktığımızda, ecdadımızın eserlerini görmek mümkündür. Bugün burada vatandaşlarımızın yüzde 99’unu karşıladığı camimizin açılışı için bir arada olmaktan çok mutluyum. Cami inşaatı boyunca vatandaşlarımızın birbirleriyle gösterdikleri dayanışma bence her şeyden önemlidir. 450 bin TL gibi bir harcama oldu. Bu harcamalarda vatandaşımızdan bağını bahçesini satanlar oldu. Hanımefendilerden kollarındaki bileziklerini, yüzüklerini bozduran olmuş. İşte bu toplumsal dayanışmanın, birlikteliğin çok güzel bir göstergesidir. Bu anlamda emeği geçen herkese şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Nurhak Kaymakamı Murtaza Dayanç, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca, Tatlar Belediye Başkanı Salih Kurt, Nurhak İlçe Müftüsü Birol Deveci ile Tatlar Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Recep Kurt hep birlikte caminin açılış kurdelesini kestiler.

Açılış töreni; kılınan Cuma Namazının ardından sona erdi.

 

BİLGİLER
tarafından 11 Ekim 2013 - 18:57 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 967 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

    Kadir gurlek Yorum 01:09 Mayıs 9th, 2017 de Yazılmıştır..

    Söze hiç gerek yok ama şu resimlerden Tatlar halkı utanması gerekiyor açılış törenin de ve kurdale kesimin de insan hiç yoksa camii imamına yada o caminin yapılması için en baştan beri vesile olan veysel hocaya orada olmasına rağmen çağrılmaması utanç verici . . .